BOYA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ? PÜF NOKTALARI NELERDİR?

BOYA İŞLEMİ NASIL YAPILIR? PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Boya işlemi için öncelikle boyanacak ortam kısmen veya tamamen boşaltılmalı, eğer mümkün değilse mevcut eşyalar boya koruma brandalarıyla kaplanmalıdır. Bu önlem etrafın etrafın kirlenmesi durumunu en aza indirir. İşlem esnasında boyanması istenmeyen bölgeleri (pencere kenarları, kapı pervazları, duvar tavan birleşimi) koruma maksatlı maskeleme bantı kullanılabilir. İşlem bitiminden birkaç saat sonrasında bantlar çıkartılarak o bölgeler de ince bir fırça kullanılarak boyanır ve işlem titizlikle sonlanmış olur.

Boyama işleminde yapmanız gereken işlem astar atmak olacaktır. Astar duvar ile boya arasında tampon görevi görür ayrıca yüzeyi düzleştirir ve boyamaya hazır hale getirir. Ek olarak su ve nem geçirimini azaltarak duvarların daha sağlıklı olmasını sağlar. Dikkat edilmesi gereken bir husus olarak da doğru fırça ve rulo seçimi olmalıdır. Duvar, tavan, kapı gibi farklı yüzeyleri boyamak için farklı tipte fırça ve rulo kullanmanız gerekmektedir. Son kat boya uygulamasından istediğiniz verimi alabilmeniz için rulo seçimi çok önemlidir. Genelde siyah kıllı fırçalar sentetik boyalar için, beyaz kıllı fırçalar ise su bazlı boyalar için dizayn edilmişlerdir.  Macun ve saten alçı tarzdaki düz yüzeylerde boya cinsine bakmaksızın saten rulo, sıvalı ve tekstürlü yüzeylerde ise plastik boya rulosu tercih edilmelidir. Boyama işleminde yüzeye göre rulo ce fırça seçimi yapmanız gerekir. Boyanması istenmeyen bölgeler ise kestirme fırçası dediğimiz nispeten daha ince uçlu fırçalar ile boyanmalıdır. Kapı ve pencereler için de kestirme fırçaları kullanılabilir.

Uygulama esnasında boya eleği kullanmak lehinize olabilir. Rulo ve fırça kovaya daldırıldıktan sonra fazla boya alınırsa rulo ve fırça elek üzerinde gezdirilip istenilen miktar boya alınmasını sağlar, kalan fazla boya kovaya aktarılarak israf edilmemiş olur. Rulo yüzeye eşit olarak dağıtıldıktan sonra fırça hep aynı yönde sürülmeli ki yüzeyde dalgalı bir görüntü oluşmasın. Kenar bantları çekildikten sonra boyamayı yukarıdan aşağıya doğru yapın. Siz de boyama işlemi yaptırmak istiyorsanız alanında uzman ekibimiz tarafından sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız. Bize iletişim kısmından ulaşabilir veya tadilat tamirat formumuzu doldurabilirsiniz.

 

Çamlık Mah. Erciyes Sk. 7/3 Çekmeköy / İstanbul 34782

© 2022 Tüm haklar saklıdır.