İZOLASYON NEDİR? NASIL YAPILIR?

İZOLASYON NEDİR? NASIL YAPILIR?

İki farklı ortam arasındaki sıcaklık, nem, ses vb. farklılık transferini azaltmak veya bütünüyle durdurmak için uygulanan işleme izolasyon (yalıtım) denir. Bu işlem esnasında kullanılan malzemelere de izolasyon malzemesi denir.

Dünya üzerindeki birincil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi ile birlikte tüm dünya ülkeleri enerji kaynaklarını kontrol altına alma ve verimli kullanma yollarına başvurmuşlardır. Ülkemizde de başta sanayi ve konut sektörlerinde olmak üzere enerji tüketimleri sürekli artış göstermektedir ve bu tüketimlerin büyük bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılmıştır. Bahsi geçen enerjinin verimli ve kontrollü bir şekilde kullanılması izolasyon ile sağlanabilir. Yaşadığımız mekanların ses, ısı ve nem izolasyonu yapılması hem bizlere sağlıklı yaşam sağlar hem de tabiatı korumamıza ve geliştirmemize destek verir. Anladığımız üzere izolasyon, bizler için bir tasarruf dalıdır.

Duvar, çatı ve zemin yalıtımı, izolasyon malzemesinin iç veya dış yüzeyine, örneğin ısı yalıtım levhaları kullanılarak duvara, çatı veya zemine sabitlenmesi ile yapılabilir. Duvarlar, çatılar ve zeminler için farklı izolasyon malzemeleri farklı yalıtım önlemleri gerektirir. Binalar, örneğin içi boş ayrılmış iki katmandan oluşan oyuk duvarlara sahip olabilir. Bu alan zaten bir miktar yalıtım sağlar, ancak “izolasyon” etkisini daha da artırmak için strafor köpük gibi ek mantolama malzemeleri kullanılarak doldurulabilir. Düz çatılar için çatı izolasyonu dik çatılar için yapılan yalıtımdan farklıdır.

Zeminler genellikle ahşap veya betondur ve her biri özel izolasyon önlemleri gerektirir. Yeryüzündeki ısı kayıplarını azaltmak için başka bir seçenek, toprak izolasyonudur, örnek vermek gerekirse toprak üzerine “sürünme boşluğu” olarak adlandırılan izolasyon malzemesinin (çok düşük bir bodrum) yerleştirilmesi.

Bir binanın yaşı, yalıtımın türünü ve montaj şeklini belirleyen önemli bir faktördür, örneğin, izolasyonu yapının dışına veya içine yerleştirilmesi durumunda bu bilgiler doğru işlem için önem arz etmektedir. Siz de yaşadığınız ortama yalıtım işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız uzman ekibimiz tarafından sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız. Bize iletişim kısmından ulaşabilir veya tadilat tamirat formumuzu doldurabilirsiniz.

Çamlık Mah. Erciyes Sk. 7/3 Çekmeköy / İstanbul 34782

© 2022 Tüm haklar saklıdır.