LAMİNE PARKE NEDİR? NASIL DÖŞENİR?

Lamine Parke Nedir? Nasıl Döşenir?

Lamine parke, tamamen doğal ağaç malzemeden üretilen zemin kaplama türüdür, ağaç malzemenin iklimleme ve kurutma işlemlerinden geçirildikten sonra preslenerek parke haline dönüştürülmesine lamine parke denir. Ağaç malzeme bu işlemler sayesinde rutubete karşı dayanıklı hale gelir.

Lamine parkeler, ahşabın doğal yapısı ile bulundukları ortama ahşabın sıcak hissini yansıtırlar. Ayrıca tamamen doğal malzemeden üretildikleri için sağlığa zararlı hiçbir madde içermezler. Lamine parkeler, ahşap olmaları nedeniyle yüksek frekanslı sesleri yutarak bulundukları ortama akustik destek sağlarlar. Lamine parkeye çıplak ayakla basıldığında toprağa basar gibi vücuttaki stresi ve elektriği alır.
Lamine parkenin renk seçenekleri çok olmakla birlikte, en çok tercih edilen lamine parke renkleri meşe, açık meşe, gri, gümüş meşe, gül, ladin ve cevizdir.

Lamine parke, genellikle iki ya da üç katman olarak üretilen parke çeşididir. Alt katmanlarda genellikle düşük değerdeki herhangi bir ağaç ya da kontrplak kullanılmaktadır. Bu tabakada en yaygın kullanılan ağaç türü İngilizce’de “rubberwood” olarak adlandırılan botanik ismi ise “hevea brasiliensis” olan ağaçtır. Üst katmanda ise ağacın bizzat kendisi bulunur. Lamine parke seçiminde dikkat edilmesi gereken bir husus olarak, ister tek parça ister üç parça olsun, parçalar yan yana birleştirildiğinde arada kot farkının olmaması ve parçaların birbirlerine sıkı kenetlenmesidir. Aksi halde en ufak bir ıslaklık durumunda su parçacıkları ahşabın arasına sızar ve şişme yapmasına sebebiyet verebilir. İki katmanlı olarak üretilen lamine parkeler üç katmanlı lamine parkelere göre daha esnek bir malzemedir. Bu malzemenin zemin ile ilgili problemleri olan mekanlarda tercih edilmelidir. Bu sebeple iki katmanlı lamine parke yere yapıştırılarak uygulanmalı, yüzer sistem olarak tanımlanan yöntem uygulanmamalıdır.

 

Lamine parke kesimi ve döşemesi nasıl yapılır?

Dayanıklı ve doğal olması ile sıkça tercih edilen lamine parke döşeme işlemi öncesi yapılması gereken ilk işlem, parkenin döşeneceği alanı pürüzsüz hale getirmek olmalı. Bunun için parkenin altına lamine parke altı şilte döşenmeli. Döşeme işlemi sırasında tüm çivi başlarının döşemeye girdiğinden ve tamamen gömüldüğünden emin olunmalı. Beton alt döşemenin tamamen düz olmasına dikkat ettikten sonra eğer beton, karo, vinil veya taş alt döşeme üzerine bu parkenin döşenmesi düşünülüyorsa parkenin montajına başlamadan önce altına su geçirmez bir membran sermek lehimize olabilir. Döşeme ile zemini kapladıktan sonra döşemenin yüzeyi kazıyarak pürüzsüz bir hale getirmelisin. Aksi halde döşemenin üzerindeki pütürler parkeyi çizebilir.

Kaplanılan yer döşemesinin ölçüleri alınmalı ve ihtiyaç duyulan döşeme altlığı ve parke metrekare cinsinden hesaplanmalı. Hesaplama sonrası alt döşemelere döşeme altlığı serilmeli ve daha sonra parke döşeme aşamasına geçilmeli. Döşeme altığı serilmesi için uygun ölçülerde kesilmeli, kestikten sonra yan yana serilmeli ve maskeleme bandı ile sabitlenmelidir. Artık parke döşenmek için hazır. Yapılan hazırlıklar sonrası montaj işlemine başlanmalı. Parkeleri döşerken güneş ışınlarının odaya giriş yönüyle paralel olmasına dikkat edilmelidir. Siz de camine veya herhangi bir çeşit parke döşeme işlemi yaptırmak istiyorsanız alanında uzman ekibimiz tarafından sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyarız. Bize iletişim kısmından ulaşabilir veya tadilat tamirat formumuzu doldurabilirsiniz.

Çamlık Mah. Erciyes Sk. 7/3 Çekmeköy / İstanbul 34782

© 2022 Tüm haklar saklıdır.